אימון עיסקי

במאמר זה נתן שלבים לבניית אסטרטגיה בפשטות

בניית אסטרטגיה

*

תכנון אסטרטגי והאסטרטגיה כולה, משתנה בהתאם לגודל העסק, אופיו, לקוחותיו ומורכבתו. עם תכנון מדויק בהתאמה אידיאלית לעסק, ניתן להגיע אל כל מטרה ויעד אותם נציב- ולכן מדובר בכלי חשוב, שאין לזלזל בו! אם עדיין לא גיבשתם את האסטרטגיה המנצחת ואינכם יודעים היכן להתחיל- המאמר הבא, נכתב במיוחד עבורכם, כך תעשו זאת ב-3 שלבים: 

השלב הראשון: מבינים את העסק- מטרה וחזון

אפילו ללא ייעוץ עיסקי או אימון עיסקי ועל סמך היגיון בסיסי בלבד, ניתן להניח שקשה יותר לתכנן את העתיד, מבלי להתייחס אל ההווה, המצב הקיים. את המטרה עליה חשבתם, או החזון אותו ראיתם לנגד עיניכם, מומלץ לחדד ולהבין לעומק- עוד לפני שמתקדמים ופועלים להגשמתם.

דוחו"ת פיננסים, ניתוח השוק, כמו גם איסוף כל המידע והנתונים המשקפים את מצב העסק כיום- הם הבסיס לשיפור ושינוי עתידי. במקביל, ארגון המחשבות, הרעיונות, השאיפות, כמו גם התבוננות כנה ואמיתית- על כל הקשור בפעילות העסקית וההתנהלות היומיומית, היא קריטית ביותר. בתור התחלה, מומלץ ליצור מסמכים מאורגנים וברורים המשקפים את מצב העסק הנוכחי, בנוסף לכתיבת מסמכים המציגים את המטרות, הרעיונות והשאיפות העתידיות.

השלב השני: מנתחים לעומק

בשלב הזה וכחלק חשוב מהאסטרטגיה כולה, נדייק ונעריך בעזרת כלים שונים את הגורמים החיצוניים והפנימיים התורמים להצלחות והכשלונות של העסק שלנו.

ניתוח SWOT הוא כלי תכנון אסטרטגי מוכר אך נהדר, בו דגש על חוזקות, חולשות, הזדמנויות ואיומים. בעזרת סדרה של שאלות, מתייחס הניתוח לסביבה הפנימית של העסק- חוזקות וחולשות, כמו גם לסביבתו החיצונית- איומים והזדמנויות. ניתוח SWOT מומלץ לבצע אחת לתקופה- וכמובן, להשוות את התוצאות, להפיק לקחים ולהסיק אם אכן התבצע שינוי.

גם לתרשימים ארגוניים המגדירים את האחריות, המשימות והיעדים של העסק והעובדים בו, מקום חשוב בניתוח המעמיק של העסק. כמו כן, כל עזרה המגיעה מבפנים- מצד עובדים בתפקידי מפתח, או עזרה חיצונית- ייעוץ עיסקי, אימון עיסקי ואנשי מקצוע, יתרמו לניתוח המדויק והמקצועי ביותר.

שימו לב- טעות נפוצה אשר מומלץ להמנע ממנה!

להבנה והניתוח, לרוב מסקנות רבות- ובחלק גדול מהמקרים, אף יעוררו "עודף מוטיבציה" היוצרת בלבול. כשיש בידינו את כל התובנות החשובות, נציב מטרות חכמות, ריאליות וברות-השגה. כך בעצם, נקדם את העסק בהדרגה, בזהירות ובקצב הנכון עבורו ביותר כחלק מהאסטרטגיה.

את המטרות העסקיות והאישיות, הרגולטוריות והאופרטיביות, כמו גם היעדים הפיננסיים והדגשים השונים הקשורים בלקוחות קיימים וחדשים- ננסה אמנם להשיג במקביל, אך נקפיד על כך שלא יפגעו זו בזו בעקבות חוסר תכנון, זמן, או משאבים. בהחלט מדובר באתגר, אך עם אסטרטגיה מנצחת, אפשרי לעמוד בו!

השלב השלישי: יוצאים לדרך!

תכנון אסטרגי נכון מוביל לאסטרגיה מגובשת- אותה יש לבצע! את כל מה שהגדרנו עבור העסק עד השלב הזה, נתחיל ליישם, אך לא בהכרח בבת-אחת. כלומר, את המטרה או היעד הכלליים נחלק למשימות קטנות יותר, בדרכנו למימוש החזון.

בין אם מדובר ברכישת ציוד חדש, הכשרה וגיוס כוח האדם המתאים, קבלת סיוע וייעוץ מאנשי מקצוע, שיפור השירות או השקעה בשיווק- לכל משימה, גם אם נתפסת כקטנה, נקדיש את מלוא תשומת הלב ונכיר בחיוניות שלה להצלחה.

לאורך הדרך חשוב להבדיל בין משימה לבין מטרה, כמו גם לזכור שכל משימה היא חלק משמעותי בדרך אל המטרה הגדולה. מהמשימות אותן נבצע בהצלחה ובהתאם לתכנית האסטרטגית- נפיק לקחים, נשתפר ונשתמש בהן ככלי לייעול המשימות הבאות. לא פחות חשוב מכך, האתגרים שבכל משימה, בין אם הצלחנו לחזות אותם בניתוח ה-SWOT ובין אם לא, אך בכל זאת ניאלץ להתמודד עמם- הם שיעור חשוב אף יותר.

בניית אסטרטגיה מנצחת ותכנון אסטרטגי נכון- אתם לא לבד

ייעוץ עיסקי, אימון עיסקי ואנשי מקצוע, עומדים לרשותם של עסקים קטנים וארגונים גדולים בכל עת. ליווי מקצועי לעסק הוא מקיף או פרטני על-פי העדפה וצורך, לכל אחד משלבי התכנון בנפרד כמו גם לאסטרטגיה כולה מא' ועד ת'.

כמאמן עסקי, מטרתי לסייע לכם להגשים בעזרת העסק, את החלומות שלכם. בשילוב של אימון וייעוץ עיסקי לצד ניסיון מקצועי, תכנון מדויק ויחס אישי- אשמח לבנות את האסטרטגיה ביחד אתכם וללוות אתכם אל כל יעד שהצבתם. מוזמנים ליצור איתי קשר למידע נוסף, שאלות או התייעצות.

בניית אסטרטגיה

אשמח לענות על כל שאלה, ניר מקובסקי – ייעוץ עסקי לחברות 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן