אימון עיסקי

מה המפתח ליישום מצויינות בשיווק

שיווק אפרטיבי

עסקים קטנים מאז ומעולם התמודדו עם אתגרים גדולים. אך בשנים האחרונות, שפע האפשרויות, הטכנולוגיה, הגלובליזציה והשוק התחרותי, הפכו את השיווק מאתגר סטנדרטי ל-"Make or break" של ממש, עבור העסקים הקטנים.

כמובן, שיש גם חדשות טובות! כיום, גם עסקים שאינם נעזרים בייעוץ עיסקי, אימון עיסקי או יועץ שיווק, בהחלט יכולים למכור מוצרים ולהציע שירותים מגוונים- ללקוחות אותם איתרו לגמרי בעצמם! זה מצריך התמדה ונחישות, תכנון ומחשבה, יצירתיות ולא מעט אסטרטגיה- אך התוצאות בהחלט שוות את ההשקעה! המאמר שלי, 'שיווק במינימום' יחשוף בפניכם טיפים קטנים להצלחה גדולה, המשיכו לקרוא:

 שיווק בדרכים הידועות

השיווק המוכר והוותיק לפעמים נתפס כמיושן, אך הוא בהחלט כאן כדי להישאר! קיימות מגוון דרכים לשווק את העסק בהוצאה כספית מינימלית ואפילו ללא יועץ שיווק, או ניסיון קודם בתחום:

האסטרטגיה הידועה "מפה לאוזן" המבוססת על המלצות הניתנות על-ידי חברים, משפחה, או לקוחות מרוצים בעצמם- במקרים רבים אינה מוערכת מספיק וחבל שכך. לדבר ולספר על העסק, הן פעולות יומיומיות מהנות או לא מורגשות, אך בעלות השפעה ותוצאה ברורה: חשיפה לקהל חדש. דברו על העסק עם כמה שיותר אנשים, גם אם אינם לקוחות פוטנציאליים או שאינם התנסו במוצר או השירות. הרי לא ניתן לדעת עם מי ועל מה אותם האנשים ידברו בהמשך ומהיכן יגיע הלקוח הבא!

אסטרטגיה נוספת היא נטוורקינג, אשר בדומה ל"פה לאוזן", מצריכה לא מעט דיבורים- אך ממוקדת יותר ביצירת קשרים עם ה"אנשים הנכונים", רשת (Network, מכאן שמה) של אנשים ומידע, הרלוונטיים לתחום עיסוק מסוים. על חשיבות הנטוורקינג ככלי שיווקי רב-עוצמה יעיד כל יועץ שיווק ולא סתם. לנטוורקינג עלות נמוכה ביותר, אך היצירה והבנייה של מערכת קשרים מקצועיים לעיתים עלולה לקחת זמן. לנטוורקינג יעיל ואפקטיבי מומלץ לרכוש מיומנויות הכוללות הצגה נכונה של העסק, זיהוי הזדמנויות ושיתופי-פעולה, כמו גם להשקיע ולהגיע אל מקום הנכון בזמן הנכון.

גם למילה הקטנה, משמעות גדולה ולכן, תמיד מומלץ להיעזר בהמלצות, משוב וביקורות ככלי יעיל לבניית אמון עם לקוחות, בעיקר לקוחות חדשים. המלצה כנה ואמיתית מפי הלקוח שוה זהב. עם תשומת לב לפרטים הקטנים והגדולים, כמו גם עמידה בכל התתחייבויות כלפי הלקוח, אין סיבה שהעסק לא יזכה לביקורות או משובים חיוביים אם ירצה בכך! את פרסום הביקורת, ההמלצה או המשוב כחלק משיווק העסק, מומלץ לאשר מראש מול הלקוח.

קידום ושיווק העסק- עם אסטרטגיה יעילה בעלות נמוכה

עם מקסימום יצירתיות, מינימום עלות ועם האסטרטגיה המתאימה והנכונה- ניתן לקדם כל עסק! לאסטרטגיות קידום ושיווק המבוססות על הענקת ידע, ערך נוסף, או אטרקטיביות בעיני הלקוח הפוטנציאלי, תרומה גדולה וחשובה:

אירוח סדנאות והרצאות בעסק עצמו ובתחום בו הוא עוסק, הינו בעל פוטנציאל גדול למשוך אליו אנשים שיגלו בו עניין. אם בנוסף, אתם תהיו אלה שיעבירו את ההרצאות והסדנאות ותחלקו מהניסיון המקצועי שלכם- הקידום אף אפקטיבי יותר! עבור סדנאות והרצאות תוכלו לגבות תשלום סמלי, לקיים אותן ללא עלות ואף להעניק שי צנוע כהוקרה עבור ההשתתפות. התמורה לה תזכו, היא כמובן חשיפת העסק לקהל חדש.

מבצעים, הטבות וקופונים הם אפשרויות נהדרות להגדיל את קהל הלקוחות החוזרים, כמו גם להיחשף ללקוחות חדשים! מבצעים הטבות וקופונים נתפסים כאטרקטיביים בעיני הלקוחות- ועצם העובדה שנחשפו אליהם, גם אם אינם מימשו אותם, מקדמת את העסק ומגדיל את חשיפתו לקהל חדש או קיים. את גובה ההטבה ותנאיה אתם אלה שקובעים- ומומלץ לתכנן ולהערך מראש למבצע או הטבה העולים לאוויר- בכל הקשור לעלויות, ניתוח שוק, מלאים ועוד.

בדומה למבצעים ולעיתים אפילו אהובות יותר- תחרויות הן דרך מהנה במיוחד לקדם את העסק. תחרות יצירתית או משחק מהנה, עם פרס אטרקטיבי לזוכה המאושר- תישאר בתודעה ותתרום רבות לקידום המוצר. כאן אמנם עלות המוצר- הפרס, ידועה מראש, אך מומלץ להשקיע מחשבה באטרקטיביות של התחרות, כמו גם בהפצתה. אם העסק נעזר בייעוץ עיסקי או יועץ שיווק, מומלץ להתייעץ עימו בכל הקשור לתחרויות, מבצעים וכו'- ולבנות אסטרטגיה מנצחת שתשיג תוצאות מקסימליות.

העידן הדיגיטלי משנה את כללי המשחק

האינטרנט, המקום בו כולנו מבלים שעות רבות מדי יום, מזמן הפך לכלי שיווקי- עבור עסקים קטנים וגדולים כאחד! לשיווק באינטרנט, טווח רחב של מחירים: כפי שניתן להשקיע בשיווק אינטרנטי מיליוני שקלים, כך גם ניתן לשווק ללא עלות, או בהתאם לכל תקציב על-פי בחירתכם:

אתר האינטרנט של העסק, הוא כלי שיווקי הפועל 24/7. בכל רגע, הגולש- הלקוח הפוטנציאלי, מוזמן להיכנס לאתר האינטרנט ולקבל מידע אודות העסק, השירותים והמוצרים- אם קיימת חנות מקוונת, הוא אף יכול לבצע הזמנות בקלות ולגמרי לבד! יתרון נוסף של אתר אינטרנט הוא הגלובליות– היכולת להגיע ללקוחות ברחבי הארץ והעולם כולו- שהיא בהחלט פוטנציאל חסר תקדים לחשיפה.

להשלמת השיווק האינטרנטי, גם לרשתות החברתיות תפקיד חשוב ביותר. ומלבד הקידום והשיווק, לא נשכח כמובן להתייחס לכל הקשור במכירות, עם תוכניות שיווק אינטרנטיות מגוונות- תוכניות פשוטות בהן לקוח המעביר קישור לדף העסק לחבר זוכה להנחה, תכניות בהן ניתן לשווק את המוצרים השונים בתמורה לעמלה מהמכירה ועוד.

ייעוץ עיסקי, יועץ שיווק, או 'שיווק במינימום' לגמרי לבד?

כפי שכבר ציינתי, "שיווק במינימום" היא דרך מצויינת לצעדים ראשונים בעולם השיווק, עולם מרתק עם אפשרויות בלתי נגמרות! אך כדי לקחת את העסק כמה צעדים קדימה, לא פעם ולא פעמיים- החכם והנכון לעשות הוא לפנות לייעוץ. אשמח לסייע לכם ולעסק שלכם להגיע לכל יעדים חדשים עם ייעוץ עיסקי, הכוונה, סיוע בשיווק ועוד! מוזמנים ליצור איתי קשר למידע נוסף.

אשמח לענות על כל שאלה, ניר מקובסקי – ייעוץ עסקי לחברות 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן