TOGETHER WE ARE BETTER

כיצד טאב סייעה לחברה לצמוח בתקופה זו

מאז תחילת מגיפת ה- COVID-19, עסקים רבים התקשו לשרוד. אך עבור חלקם המגיפה סיפקה הזדמנות לשגשג. זהו סיפור של אחד מאותם עסקים. “COVID-19 היה שנוי מהפכני”, אומר פרד האן, הבעלים ואדריכל הנוף הראשי של Garden Connections, חברה ייחודית לבניית עיצוב שעובדת עם בעלי דירות ומפתחים כדי להפוך מרפסות וטרסות חשופות לשטחי מגורים חיצוניים יפהפיים. “מבחינתנו אחת הבעיות הגדולות שהיו לנו לפני COVID … להשיג לקוחות. כולם היו כל כך עסוקים בחייהם … כשחזרו הביתה בסוף היום הם היו מותשים ומעולם לא שמו לב למרפסת או לטרסה שלהם. ” פרד אומר שברגע שה- COVID-19 הגיע, אנשים נאלצו לשים לב למרחבים והטרסות החשופות שלהם ככל שהם בילו יותר זמן בבית. אז הוא אומר שהמכירות שלו החלו לרקוד. “הופתענו והזדעזענו מהתקפת השיחות והפניות של אנשים המעוניינים להחיות את המרחב שלהם. כתוצאה מכך, מה שעשינו היה לפתח אסטרטגיה כיצד להתמודד עם [הלידים הללו]. “

 הוא מזכה חלק ניכר מהצלחתו בסיום מוביל לשימוש במתודולוגיית סנדלר שהוצגה בפניו על ידי מנחהו ומאמנו TAB, פיל ספנסיירי. לא רק שהוא מעריך את תושייתו של פיל, אלא שהוא גם מעריך את יכולתו לשמור עליו מרוכז. “זה דבר גדול עבור פיל לשמור על אנשים ממוקדים במשחק שלהם. אם אתה מרוכז, אתה יכול להתקדם ולראות את השינוי. “

למרות שפרד מודה שהוא איש חזון, הוא אומר בהדרכתו ומדריכתו של פיל שהוא מסוגל להגשים את מטרותיו. מאז שנפגש עם פיל הוא התמקד יותר בהבנת הכספים שלו וערכים עסקיים חשובים אחרים שהם המפתח להרחבת העסק שלו. “הניסיון של פיל מעבודה עם הרבה עסקים אחרים בתוספת הניסיון שלו בשירותים פיננסיים באמת חשוב לי.”

הוא גם משבח את עמיתיו מהוועד המייעץ העמיתים של TAB על שהם סיפקו את הידע והמומחיות שלהם כדי לסייע בעיצוב העסק שלו, במיוחד בתקופות חסרות תקדים אלה.

אם לא פיל ו- TAB, פרד לא בטוח אם הוא עדיין היה בעסקים היום. בהרהר במסע היזמות שלו לפני שהצטרף ל- TAB, הוא אומר שהוא שוקל לצאת מהעסק. הוא נזכר שחשב שעשה טעות גדולה והיה למטה בעצמו.

אך, בעצתם של פיל ועמיתיו מהוועד המייעץ של עמית TAB, פרד שינה את עסקיו לטובה: “כשדלת אחת נסגרת, שלוש דלתות אחרות נפתחות.”

אמנם זה אולי נראה כאילו חיבורי גן הם אך ורק בעניין של שיפור האסתטיקה, אבל פרד אומר שהוא בעניין של שינוי חיים. “אנו יוצרים משהו שישנה באופן מהותי את חווית סגנון החיים בקהילות משותפות ובקהילות אנכיות.”

במבט לעבר העתיד, פרד מתרגש לקראת העתיד לבוא. “אנחנו נהיה חלק מ’ההחלמה הגדולה ‘- אנחנו באמת!”

שקול לעבוד לצד יועץ עסקי של TAB וקבוצת עמיתים שיכולים לעזור לך להרחיב את העסק שלך על ידי שימוש במומחיות ובניסיונות הייחודיים שלהם. צרו איתי קשר כדי לברר איך להתחיל.

הירשמו לקבלת מדריך

נגן וידאו

?How TAB Helped A Member Grow During COVID-19

But for some, the pandemic has provided an opportunity to thrive. Garden Connections is one of those businesses.

“COVID-19 was a game changer for us,” says Fred Hann, owner and lead landscape architect of Garden Connections, a unique design-build company that works with condo owners and developers to transform bare balconies and terraces into beautiful outdoor living spaces.

“For us, one of the big problems we had pre-COVID…was getting customers. Everybody was so busy in their own lives…when they came home at the end of the day, they were exhausted and never paid much attention to their balcony or terrace.” Fred says that once COVID-19 hit, people were forced to pay attention to their bare spaces and terraces as they spent more time at home.

That’s when he says his sales started to sky-rocket. “We were taken by surprise and shocked by the onslaught of calls and inquiries from people looking to revitalize their spaces. As a result, what we did was develop a strategy of how to deal with [those leads].” 

He credits much of his success in closing leads to using the Sandler Methodology which was introduced to him by his TAB facilitator and coach, Phil Spensieri. Not only does he value Phil’s resourcefulness, but he also appreciates his ability to keep him focused. “It’s a big thing for Phil to keep people focused on their game. If you’re focused, you can move forward and see the change.”

Although Fred admits he is a visionary, he says with Phil’s guidance and mentorship he is able to accomplish his goals. Since meeting Phil, he has become more focused on understanding his financials and other important business metrics that are key to growing his business. “Phil’s experience from working with a lot of other businesses plus his experience in financial services is really important for me.”

He also commends his peers from his TAB Peer Advisory Board for providing their knowledge and expertise to help shape his business, especially during these unprecedented times.

If it wasn’t for Phil and TAB, Fred is unsure if he’d still be in business today. Reflecting on his entrepreneurial journey prior to joining TAB, he says he was considering exiting the business. He recalls thinking he made a big mistake and being down on himself.

But, with the advice of Phil and his colleagues from his TAB Peer Advisory Board, Fred has transformed his business for the better: “When one door closes, three other doors open.”

While it may seem like Garden Connections is solely in the business of improving aesthetics, Fred says he’s in the business of changing lives. “We’re creating something that will fundamentally change the lifestyle experience in condominium and vertical communities.”

Looking towards the future, Fred is excited for what’s to come. “We’re going to be a part of the ‘great recovery’ – we really are!”

Consider working alongside a TAB business advisor and peer group who can help you grow your business by benefiting from their unique expertise and experiences.  Contact me to find out how to get started.